Şarap Koleksiyonunuzda Olması Gereken 5 Şarap Önerisi

Şarap Koleksiyonunuzda Olması Gereken 5 Şarap Önerisi

Şarap koleksiyonunuzda olması gereken 5 şarap önerisi için farklı ülke şaraplarının özelliklerini bilmek önemli oluyor. Şarap dünyasında sadece tüketim söz konusu değil. Şarap severler bazı özel şaraplara ciddi yatırımlar yapıyorlar. İtina ile seçilerek toplanan şaraplar, özel koşullarda uzun süre saklanıyor. Şarap koleksiyonları, birçok şarap severin hayalini oluşturuyor. Şarap koleksiyonunuzda olması gereken 5 şarap önerisi için şarapların geldiği ülke, toprak, rakım ve üretim gelenekleri gibi faktörler öne çıkıyor.

Bazen özel bir günde hediye edilen bir şişe şarap ile başlayan koleksiyonlar, sizin ilginiz ile şekillenerek büyüyebiliyor. Vino Bellezza, şarap koleksiyonları için de kullanılabilecek modern tasarıma ve konforlu kullanıma sahip olan şarap soğutucularını üretiyor. Kalite ve tarzın bir arada sunulduğu Vino Belezza şarap dolapları; ev, ofis ve tekne gibi farklı alanlara uygunluk gösteriyor. Şarap koleksiyonunuzda olması gereken 5 şarap önerisi için Fransa, İtalya, İspanya, Arjantin ve Avustralya’ya uzanacağız. Dünyanın en ünlü şarapları hangi ülkede öğrenmek için şarap dünyasının kapılarını aralıyoruz.

Şarabın Geldiği Yer

Şarabın yetiştiği topraklar ona kimlik kazandırıyor. En iyi şarap hangisi karar vermek için damak tadınıza güvenmeniz yeterli. Ancak şarap dünyasının ikiye ayrıldığını bilmekte de fayda var. Eski dünya şarapları ve yeni dünya şarapları, dünyadaki şarap üretimini hem lezzet hem de üretim anlamında bölüyor. Eski dünya şaraplarının üreticileri arasındaki Fransa, İtalya ve İspanya; dünyadaki şarapların %50’sini üretiyor. Portekiz ve Almanya da eski dünya kategorisinde yer alıyorlar. Peki yeni dünya şarapları dendiğinde hangi ülkelerden bahsediliyor? Arjantin, Şili, Amerika, Yeni Zelanda gibi ülkeler yeni dünya şaraplarını üretiyor.

Şarap koleksiyonunuzda olması gereken 5 şarap önerisi için yeni dünya şaraplarını mı eski dünya şaraplarını mı tercih edeceğinize karar verebilirsiniz. Çünkü her iki dünyanın şarapları arasında birçok açıdan farklılık oluyor. Hangi ülkenin şarabı meşhur sorusuna farklı bir yerden bakıyor ve iki dünya şaraplarını mercek altına alıyoruz.

1. Eski Dünya Şarapları

Eski dünya şarap üreticileri arasında Avrupa ülkeleri yer alıyor. Bu ülkelerdeki şarap üretiminde yüzyıllar öncesinden kalma bir işleyiş bulunuyor. Geleneksel üretim, bu ülkelerde şarapçılığın temelini oluşturuyor. Eski dünya ülkelerinde, şarabın geldiği bölgeler ve özellikleri ön planda tutuluyor. Şarap üretimi ticari kaygıdan çok, bir sanat ya da sofistike bir amaç güdüyor. Şarap koleksiyonunuzda olması gereken 5 şarap önerisi için eski dünyanın sunduğu şarap alternatiflerinden yararlanabilirsiniz. Yeni dünyaya göre, Avrupa şarapları daha düşük oranda alkol içerir iken daha yüksek asiditeye sahip oluyor.

 2. Yeni Dünya Şarapları

Sıcak bölgelerde yetişen yeni dünya şarapları, şeker oranları ile dikkat çekiyor. Eski dünyaya göre alkol oranları daha yüksek oluyor. Yeni dünyada geleneksel olma mecburiyeti yok, üretim yöntemleri ve lezzet açısından yeniliğe açıklar. Farklı üretim biçimleri ve yerel üzüm çeşitlerinden dolayı yeni dünya ülkelerinin şarapları egzotik ve orjinal oluyor. Şarap koleksiyonunuzda olması gereken 5 şarap önerisi için yeni dünyanın düşük asitli, yüksek alkollü ve meyvemsi tadı olan şaraplarını değerlendirebilirsiniz.

Her iki dünya ülkeleri arasında, bazı ülkelerin şarapları daha çok tanınıyor ve fark yaratıyor. Dolayısı ile şarap koleksiyonunuzda olması gereken 5 şarap önerisi için 5 ayrı ülkenin şaraplarını sizin için listeliyoruz.

Fransa Şarapları

Avrupa’nın şarap merkezleri arasında Fransa ilk akla gelenler arasında yer alıyor. Dolayısı ile en iyi Fransız şarapları hangileri birlikte bakalım… Söz konusu Fransız şarapları olduğunda; çok sayıda bölge, unvan ve üzüm çeşidi duymak mümkün oluyor. Katı kurallara göre üretilen Fransız şarapları, tüm dünyada en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Fransız şaraplarının geçmişi MÖ 6. yüzyıla uzanıyor.

Eski ve köklü bir sistem ile üretilen Fransız şarapları, AOC (Appellation d’origine contrôlée) tarafından korunuyor. Bu sayede şarapların kalitesinde sürdürülebilir bir standart ortaya çıkıyor. AOC, 2012 senesinden beri AOP olarak isimlendiriliyor ve tüm Avrupa Birliği tarafından kabul görüyor.

Şarabın tadı ve aroması, elde edildiği bölgedeki farklı unsurlara dayanıyor. Şarabın lezzeti; yetiştirildiği bağın; toprağı, rakım ve ikliminden direkt olarak etkileniyor. Fransız şarapları 4 ayrı kategoriye göre sınıflandırılıyor. Bu sınıflandırma yapılırken; şarabın elde edileceği bağın dikim sıklığından, şarapta yer alan alkol oranına kadar değerlendirmelerde bulunuluyor. Ülkede yetiştirilen üzüm çeşitlerine göre şarap çeşitleri de farklılık gösteriyor. Fransız şarapları isimleri; üzüm çeşitlerinden geliyor. En çok yetiştirilen Merlot üzümünün yanı sıra Pinot Noir ve Cabernet Sauvignon üzümlerinden kırmızı şaraplar üretiliyor. Beyaz şaraplar ise Chardonnay, Riesling ve Sauvignon Blanc gibi üzüm çeşitlerinden elde ediliyor. En iyi Fransız şarap bölgeleri arasında; Bordeaux ve Burgundy öne çıkıyor. Şarap koleksiyonunuzda olması gereken 5 şarap önerisi içinde Fransız şarapları olmazsa olmazlar arasında!

İtalya Şarapları

Dünyanın en ünlü şarap bölgeleri arasında İtalya’nın şarap bağları da yer alıyor. İtalyan şarapları mı Fransız şarapları mı daha iyi, çoğu zaman tartışılıyor. Bu rekabetin somut bir sonucu olmasa da İtalyan şarap markaları da Fransız şarapları gibi çok tercih ediliyor. Dünyanın en büyük şarap üreticilerinden olan İtalya’da, 20 şarap bölgesi bulunuyor. İtalyan şarapları 4 ayrı kategoriden oluşuyor. Bu kategorilerde; hasat zamanı, çiftlik, rezerv, arazi ve üzüm bağı gibi pek çok kritere bakılıyor.

İtalyan şarap bölgeleri arasında; köpüklü şarapları ile öne çıkan Lombardiya, sek kırmızı şarapları ile tanınan Veneto ve en gözde şarapların üretildiği Toskana bölgeleri dikkat çekiyor. Bunların yanı sıra antik şarap yapım teknikleri ile tanınan Abruzzo’yu da unutmamak gerekiyor. Şarap koleksiyonunuzda olması gereken 5 şarap önerisi içinde Sangiovese ve Nebbiolo şarapları öne çıkıyor.

İspanya Şarapları

İspanya; üzüm bağı alanları ile dünyada ilk sırada yer alıyor. Ancak bununla birlikte İspanya komşularına göre üretim açısından daha zayıf kalıyor. İspanya’da şarap elde edilen üzüm çeşitleri arasında; Tempranillo, Airén, Garnacha ve Bobal yer alıyor. Katalan Akdeniz iklimi, şarap üzümleri için ideal bir ortam sunuyor. İber yarımadasının kuzeydoğusunda yer alan Katalonya, 11 farklı şarap çeşidi ile tanınıyor. Özellikle Penedes bölgesinden elde edilen İspanyol şarapları, tüm dünyada tanınıyor. Şarap koleksiyonunuzda olması gereken 5 şarap önerisi arasında İspanya şarapları da kendine yer buluyor.

Arjantin Şarapları

Şarap koleksiyonunuzda olması gereken 5 şarap önerisi arasında yeni dünya ülkeleri de yer alıyor. Dünyanın beşinci büyük şarap bölgesi olan Arjantin, aromatik şarap seçenekleri ile öne çıkıyor. Şarap üretim bölgeleri arasında Mendoza, San Juan, Salta ve Catamarca yer alıyor. Arjantin’de yetiştirilen üzüm çeşitleri ise; Malbec , Bonarda , Chardonnay , Cabernet Sauvignon. Arjantin’in beyaz şarap çeşitlerinden olan Torrontes’de, gül yapraklarının çiçeksi aroması baskın geliyor.

Avustralya Şarapları

Avustralya’nın güney bölgesi, dünyanın en eski üzüm bağları arasında yer alıyor. Dünyaya sofistike şarap alternatifleri sunmayı başaran Avustralya, tatlı üzümleri ile biliniyor. Avustralya şarapları; Cabernet Sauvignon, Riesling ve Semillon cinsi üzümlerden elde ediliyor. Şarap konusunda dünyaya meydan okuyan Avustralya’da özgün tekniklerle üretim yapılıyor. Şarap koleksiyonunuzda olması gereken 5 şarap önerisi arasında Shiraz-Cabernet Sauvignon ve Semillon-Chardonnay üzümlerinden üretilen kırmızı şarapları bulunuyor.

Şarap koleksiyonu için çok emek verilmesi gerektiği aşikar. Özel şarapları bulmak ve onlara yatırım yapmak hem keyifli hem de zahmetli olabiliyor. Vino Bellezza şarap dolapları sayesinde en azından şarapların muhafaza koşulları için endişelenmenize gerek kalmıyor. Dijital ekrana sahip olan dolaplar, paslanmaz çelik arka duvarlar ve gövde ile destekleniyor. Şarap soğutucularının modern tasarımları, hareket sistemi ve şık görüntüleri, farklı alanlara kolay entegre edilebilmelerine imkan veriyor. Füme cam, kauçuk motor takozlar ve pratik ısı kontrol imkanı, şarabın hiç sevmediği ısı değişimi, titreşim, ışık ve nemden şarapları koruyor.

Bu yazımızda şarap koleksiyonunuzda olması gereken 5 şarap önerisi hakkında bilgi verdik. Bir önceki yazımıza  http://vinobellezza.com/sarap-yillandirma-nasil-yapilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
 
 

The product has been added to your cart.

Continue shopping View Cart