Şarap Nasıl Saklanır?

Şarap Nasıl Saklanır?

Şarap kimi insan için bir tutku iken kimisi için de günlük hayatın koşturması sırasında verilen bir keyif molası. Bazı insanlar için şarap, bir yaşam tarzını da temsil ediyor. Bu da şarap nasıl saklanır sorusuna yanıt aramaya neden oluyor. Vino Bellezza ile tutkunuzu en iyi şekilde muhafaza edebilir, keyifli molanızı en ideal lezzet ile değerlendirebilirsiniz. Kaliteli şarap soğutucusu arayanların ilk tercihi olan Vino Bellezza şarap soğutucuları ile şarap nasıl saklanır düşünmenize gerek yok! Vino Bellezza’nın modern şarap soğutucuları sayesinde özel şaraplarınızı yıllandırabilir, günün her saati şarabınızı sevdiğiniz gibi yudumlayabilirsiniz.

Mazisi insanlık tarihine kadar uzanan şaraplar, en çok tercih edilen alkollü içecekler arasında yer alıyor. Günümüzde; tatlı şarap, meyveli şarap, kırmızı şarap ve daha pek çok şarap çeşidi bulunuyor. Tüm şarap çeşitlerinin ortak noktası ise saklama koşulları. Yüzyıllarca şarap nasıl saklanır sorusuna en iyi yanıt aranmış. Günümüz teknolojisi ise bu konuda pratik çözüm sunuyor. Doğru şarap saklama biçimi ile standart bir şarabın dahi lezzeti üst seviyede algılanabilir. Peki en iyi şarap saklama biçimi nedir ve şarap soğutucuları gerekli mi?

Şarap Saklama Koşulları Nasıl Olmalıdır?

Konu dünyanın en pahalı şarabı dahi olsa, şarap nasıl saklanır bilmeden keyifle içmek mümkün olmaz. Ya da çok özel bir şarap olmasına gerek duyulmadan, doğru saklama koşulları ile sevdiğiniz şarabı en özel biçimde tüketebilirsiniz. Şarap nasıl saklanır sorusuna yanıt vermek için oluşum ve üretim aşamalarını anlamak gerek.

Şarap, fermente yöntemi ile meydana geliyor. Üzümden doğan şarap, gelişimini zaman içinde tamamlıyor. Uzun ömürlü bir şarabın nasıl saklandığı önemli oluyor. Yanlış muhafaza koşulları sebebi ile şarabın vadesi olması gerekenden öne tamamlanabiliyor. Doğru şarap muhafazası ile de mükemmel lezzeti yakalamak mümkün oluyor. Şarap; ısı, nem, ışık ve kokuyu sevmiyor. Bu bağlamda doğru şarap saklama koşulları nasıl olmalı bakalım!

1. Şarap Yatay mı Dikey mi Saklanır?

Şarap hangi pozisyonda saklanır sorusunun yanıtı kapatma biçiminde gizli. Şarap mantarla ya da çevirmeli kapaklarla şişelenebilir. Bu durumda şarabın saklama koşulları değişiyor. Eğer şarap mantar ile kapatılmış ise yatay olarak saklanması gerekiyor. Aksi takdirde mantar ıslanmıyor ve zaman içinde kuruyor. Bu da şarap söz konusu olduğunda, istenmeyen durumların başında geliyor. Kuruyan mantar içeri havanın girmesine sebep oluyor. Oksijen ile temas eden şarap, bir süre sonra bozuluyor. Çevirmeli kapaklar metal olduğu için kuruma gibi bir problem olmuyor. Dolayısı ile çevirmeli kapağa sahip şaraplar, dikey olarak da muhafaza edilebilir. Ama tüm dünyada geçerli olan ideal şarap saklama koşulu, yatık pozisyon.

2. Şarap Saklamada Karanlık mı İyi Aydınlık mı?

Şarap nasıl saklanır, sorusunun yanıtları içinde karanlık – aydınlık çelişkisi de var. Şarap şişelerinde genel olarak yeşil renk tercih ediliyor. Bunun haricinde amber ya da şeffaf renkli şarap şişeleri de mevcut. Şarabın içinde doğal olarak antioksidan bulunuyor. Bu antioksidan şarabın oksitlenmesine engel oluyor ve ömrünün daha uzun olmasını destekliyor. İşte koyu renkli şişeler de bu noktada önem kazanıyor.

Güneş ışığı ya da direkt şaraba gelen güçlü bir yapay ışık, şarabın içindeki antioksidanlara zarar veriyor. Koyu renk cam güneş ışığını filtreliyor. Ancak koyu renk şişeler bir noktaya kadar şarabı koruyabiliyor. Şarap nasıl saklanmalı sorusunun en önemli yanıtlarından biri de şişelerin ışıktan uzak bir alanda saklanması oluyor. Eğer şarap nispeten aydınlık bir yerde dursun diye düşünüyorsanız, ışık kaynağının şaraba olabildiğince dolaylı gelmesini sağlamalısınız. Böylece şarabın kalitesini ve lezzetini koruyabilirsiniz.

3. Titreşim ve Sesin Şaraba Etkileri

Şarap nasıl saklanır diye düşünenler için titreşim konusu da önemli. Ses de dahil olmak üzere herhangi bir titreşim şarabın üzerinde olumsuz bir etki bırakıyor. Titreşim özellikle yıllanmaya bırakılan şaraplarda tahribat yaratıyor. Çünkü şişenin dibindeki tortuların kalklmasına sebep olabiliyor. Eğer hemen içmeyi planladığınız bir şarap vibrasyona maruz kalırsa, bir kaç gün dinlendirmelisiniz. Sakin, sessiz ve hareketten uzak bir ortam şarap nasıl saklanır sorusunun da yanıtlarından birini oluşturuyor.

4. Nem ve Isının Şarap Saklama Üzerinde Etkisi

Narin ve hassas bir içecek olan şarap, konu nem ve sıcaklık olduğunda özen istiyor. Şarap, sabit sıcaklık ve nem değerlerini seviyor. Sık sık farklı sıcaklıklara maruz kalan bir şarap, lezzet ve kalite anlamında olumsuz etkileniyor. Şarabın saklanması gereken ideal derece; 11 ile 15 derece arasında değişiyor. Maksimum 19 derecenin üzerindeki sıcaklıklar şarabın hızlı olgunlaşmasına sebep oluyor. Yüksek ısıda, şarabın içindeki bileşenler arasında kimyasal reaksiyonlar tetikleniyor. 11 derecenin altına indikçe de şarap istenilen hızda olgunlaşmıyor. Şarap ayrıca -4 derecede donuyor. Peki şarap için ideal nem aralığı nedir? Jancis Robinson gibi şarap eleştirmenleri ve uzmanları, şarap mantarının deforme olmaması için ortamdaki ideal nem değerinin %75 civarında olması gerektiğini vurguluyor.

5. Şarap Kokudan Etkileniyor mu?

Şarap nasıl saklanır konusu ekseninde ortam kokusu da büyük önem taşıyor. Şarap etrafta yoğun bir koku varsa bunu absorbe ediyor. Dolayısı ile şarap nasıl saklanır sorusunun önemli bir cevabı daha ortaya çıkıyor; şarap kokusuz bir alanda muhafaza edilmeli. Tabi ki tamamen kokusuz bir ortam bulmak her zaman mümkün olmuyor. Bu gibi durumlarda kısa süre içinde tüketeceğiniz şarabın yoğun kokulardan uzak tutulması yeterli oluyor. Ancak bir şarap soğutucusu kullanarak olması gerektiği gibi kokusuz bir ortam hazırlanabiliyor.

Şarap Nasıl Soğutulur?

Şarap nasıl saklanır sorusu kadar şarap nasıl soğutulur sorusu ve yanıtı da önemli. Doğru şarap saklama koşulları adım adım uygulanmaya çalışıldığında her zaman sürdürülebilir olmuyor. Bu sebeple tüm koşulları kapsayan uygun bir saklama alanı ile bunu sürdürülebilir hale getirmek mümkün! Dünyaca ünlü şarap yazarlarından olan Tom Stevenson, şarabın özellikle soğutucularda tutulmasını savunuyor. Uygun sıcaklıktaki ortam, şarabın okside olmasına engel oluyor.

Şarap saklamak için nasıl bir yol izleyeceğiniz; şaraba verdiğiniz öneme, yıllandırma yapmak isteyip istemiyor olmanıza ve daha birçok benzer etkene göre farklılık gösterebilir. Çünkü arada bir şarap alıyorsanız ve aynı gün içinde tüketmeyi tercih ediyorsanız evinizdeki buzdolabı yeterli olacaktır. Ancak farklı şarapları biriktirmekten hoşlanıyor, özel şarapları yıllandırmak istiyorsanız doğru saklama koşullarını sürekli hale getirmeniz önemli.

Şarap üreticisi ya da restoran sahibi değilseniz şarapları için en uygun saklama alanlarından olan bir kavınız yok demektir. Şarap saklamak için tasarlanan bu mekânlar, özel unsurlar ve geniş bir alan kapladıkları için evlerde tercih edilmiyor. “Evde şarap nerede saklanır ya da evde şarap nasıl saklanır?” sorularına verebileceğimiz en ideal yanıt, şarap soğutucuları!

Vino Bellezza; uzun yıllara dayanan soğutucular konusundaki deneyimini özel tasarımlı şarap soğutucuları üreterek kullanıcılara sunuyor. Vino Bellezza markasına ait şarap dolapları; 3 ayrı seriden oluşuyor. Bu serideki şarap buzdolaplarını dilerseniz tezgah altında dilerseniz de bağımsız alanlarda kullanabilirsiniz. Vino Bellezza’nın lüks şarap dolapları ile şaraplarınızı ideal biçimde saklayabilirsiniz. Şarap nasıl saklanır sorusunun tüm yanıtları Vino Bellezza’nın şarap dolapları ile karşılık buluyor.

Şarapların hoşlanmadığı tüm etmenlerden bahsetmiştik. Vino Bellezza şarap soğutucularında UV korumalı cam kapılar tercih ediliyor. Bu sayede şaraplar olumsuz ışınlardan korunuyor. UV ışını içermeyen LED aydınlatmalar, şarap için gerekli ve yeterli ışığı sağlıyor. Şarap soğutucunun ısısı pratik şekilde kontrol edilebiliyor. Özellikle servis sırasında şarap sıcaklığı önemli oluyor ve Vino Bellezza buzdolabı ile bu konuda endişe duymanıza gerek kalmıyor. Şaraplar daima istediğiniz sıcaklıkta muhafaza ediliyor.

Vino Bellezza soğutucularda, uzun süre dayanıklılık gösterecek malzemelere yer veriliyor. Rus kızılçamından üretilen el yapımı raflar, Bordeaux şişeleri ile uyumlu olacak şekilde tasarlanıyor. Farklı ölçülerdeki şarap şişelerinin de ideal biçimde yerleştirilebilmesi için rafların yükseklik ayarı bulunuyor. Vino Bellezza şık şarap soğutucuları titreşimi emen özel takoz ayaklarla üretiliyor. Böylece şarap herhangi bir titreşime maruz kalmadan saklanabiliyor. Enerji tasarrufuna, ışık kontrolüne sahip olan şarap dolaplarına; çelik iç gövde ve paslanmaz aksesuarlara yer veriliyor. Vino Bellezza şarap buzdolapları, dijital ekranları ile konforlu kullanım vadediyor.

Bu yazımızda şarap nasıl saklanır sorusuna cevap verdik. Bir önceki yazımıza http://vinobellezza.com/sarap-sogutucu-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
 
 

The product has been added to your cart.

Continue shopping View Cart