Şarap Soğutucu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şarap Soğutucu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çoğu insanın düşündüğünün aksine, bir şarap soğutucusuna sahip olmak şarap uzmanlarına özel değildir. İster lüks bir restoran, ister yoğun bir iş gününden sonra evde rahat bir akşam için, bir şarap soğutucu sizin ve misafirlerinizin iyi saklanmış kaliteli şarabın tadını çıkarması için iyi bir yatırım olabilir.

Ancak, ihtiyaçlarınızı karşılayan piyasadaki en iyi ürünü bulabilmek için şarap soğutucu seçerken dikkat edilmesi gerekenler var. Bu kriterleri takip ederek işinize yaramayacak yüzlerce ürün daha baştan elenecek ve en iyisini bulmaya çok daha yaklaşacaksınız. 

Yazımızın devamında şarap soğutucu seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusuna açıklık getiriyoruz.

1) Normal Bir Buzdolabı vs. Şarap Soğutucu

Şarap soğutucu almayı düşündüklerinde çoğu insanın aklına gelebilecek ilk soru şudur: Evde çalışan bir buzdolabınız varken paranızı şarap soğutucusuna yatırmaya gerçekten değer mi?

Buzdolabınızın şarabınızı soğutacağına şüphe yok. Ancak, şarabınızın zamanla sirkemsi bir tat geliştirmesini engellemek için normal bir buzdolabı yeterli olmayabilir. Bu soruna yol açabilecek birçok neden var.

İlk olarak, şarabın herhangi bir sıcaklıkta saklanamayacağını ve sıcaklığın şarap soğutucu seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında olduğunu unutmamalısınız.  Canlılık ve renk gibi dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Normal bir buzdolabının aksine, bir şarap soğutucu sadece şarabınızı soğuk tutmakla kalmaz, aynı zamanda bu özelliklerin korunmasına da yardımcı olur.

2)Şarabın Saklandığı Yerin Önemi

Şarap soğutucu seçerken dikkat edilmesi gerekenler için hazırladığınız kriter listesindeki ilk madde, bir şarap soğutucusuna nerede ve hangi amaçlarla sahip olmak istediğinizi belirlemek olmalıdır. Şarap tüketiminin yüksek olduğu bir restoran veya bar gibi ticari amaçlar için bir şarap soğutucu almayı planlıyorsanız, daha büyük bir tane almayı düşünebilirsiniz. Ancak şarap tüketimin daha düşük olacağı eviniz için bir tane alacaksanız, daha küçük bir soğutucu size daha uygun olabilir.

3) Kaç Şişe Saklamak İstediğinizi Düşünün

Piyasada büyük miktarda şarap tutmak için tasarlanmış şarap soğutucuları da size daha uygun olabilecek daha küçük olan modeller de var. Seçiminiz mutfağınızın büyüklüğüne veya şarap soğutucusunu nereye koymayı planladığınıza bağlıdır. Sığabilecek en büyük şarap soğutucunun boyutunu görmek için şarap soğutucunuzu koymayı planladığınız alanın ölçümlerini yapın.

Mutfak tezgahınızın alanına bağlı olarak, yerleşik bir model veya bağımsız bir model seçebilirsiniz. Şarap soğutucuları çoğunlukla kaç şişe saklayabileceklerine göre satılır, bu nedenle tezgahınız daha önce aklınızdaki şişe sayısını tutacak kadar büyük değilse, o zaman sayıyı alanınıza göre optimize etmeyi düşünebilir ya da istediğiniz kadar şarabı saklayabilecek daha büyük bir model almayı tercih edebilirsiniz.

4) Şarap Saklamak İçin En Uygun Sıcaklıkları Öğrenin

İyi saklanmış bir şarap, tutarsız koşullardan gelmez. Şarabınızı her zaman belirli bir sıcaklıkta tutmak şarap soğutucu seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında. Farklı şarap türlerinin farklı sıcaklıklarda tutulması gerekip gerekmediği konusunda bir tartışma var. Bu fikrin doğru olabileceğine inanıyorsanız, saklamayı planladığınız her şarap türü için farklı soğutucular satın alabilir veya farklı sıcaklıklara ayarlanabilen ayrı bölmeleri olan bir buzdolabı alabilirsiniz.

Winevare’ye göre kırmızı şarap için ideal sıcaklık 12 ila 19 santigrat derece, beyaz şarap için ise 8-12 santigrat arasında değişiyor. Ek olarak, nemi de unutmayın. %70’in üzerindeki yüksek nem seviyeleri şarabınızda küflenmeye neden olabilir.

5) Daha Spesifik Düşünün

Şarap soğutucu satın alırken, onu nerede kullanmak istediğinize bağlı olarak sormanız gereken özel sorular olabilir. Örneğin, ev için alıyorsanız, soğutucunun ne kadar gürültülü çalıştığını kontrol etmek şarap soğutucu seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında olabilir. Şarabınızı bozmayı göze alarak istediğiniz zaman kapatamayacağınız için şarap soğutucunuzun mümkün olduğunca sessiz olmasını istersiniz.

Her ay sonunda astronomik bir elektrik faturası almamak için soğutucunuzun elektrik tüketimi de dikkat etmeniz gereken bir husustur.

6) Restoran veya Bar için Şarap Soğutucu

Bir restoran veya bar için şarap soğutucu arıyorsanız, kriter listenizde şarabınızı on yıldan fazla yıllandırmak planlarınızın arasında olur mu gibi sorular bulunmalıdır.

Cevabınız evet ise, bunun yerine bir şarap mahzeni inşa etmeyi düşünebilirsiniz, çünkü şarap mahzenlerinin aksine, soğutucular şarabı uzun süre saklamak için kullanılmaz. Kısa süreli depolama ve şarabı hemen içmeye hazır tutmak için kullanılırlar. Ancak, şarabınızı bu kadar uzun süre yıllandırmak planlarınız arasında değilse, şarap soğutucu sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.

7) Şarap Soğutucunuza Eklentiler Almayı Düşünün

Şarabınızı en iyi durumda tutmanın anahtarı, şarabın depolandığı ortamı mümkün olduğunca sabit tutmaktır. Şarap soğutucunuzun içindeki durumu kolayca takip etmek için ek araçlar almak isteyebilirsiniz.

Şarap soğutucu seçerken dikkat etmeniz gerekenler arasında, kapı en önemli noktalardan biridir. Kapısı, bir şarap soğutucunun odanın içinde en çok görünen kısmı olduğundan kapının odanın dekoruna uygun olmasını tercih edebilirsiniz. Ayrıca kapının camı UV korumalı olmalı ve istediğiniz sıcaklığa uyum sağlamalıdır.

Ek olarak, daha önce de belirtildiği gibi, küflenmeyi önlemek için nemi kontrol eden bir alet edinebilirsiniz. Gerektiğinde nemi azaltmak için soğutucudaki koşulları optimize edecek bir nem alma cihazı takabilirsiniz. Son olarak, LED aydınlatma, şarabınızı kolayca seçmeniz için soğutucunun içini görmenize yardımcı olur.

8) Özetlemek Gerekirse

Şarap soğutucunuzda neye ihtiyacınız olduğuna göre bir kriter listesi oluşturun. Kriterler şunları içermelidir: Ortam (örneğin ev veya bar), alan, sıcaklık, nem, şarabınızı yıllandırmak isteyip istemediğiniz gibi belirli sorular ve şarap soğutucuyla deneyiminizi arttırabilecek eklemeler. Hangi  Vino Bellezza şarap soğutucuları seçerseniz seçin, hayatınızı değiştirecek eşsiz bir deneyim olacaktır!

Bu yazımızda şarap soğutucu seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusuna değindik. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
 
 

The product has been added to your cart.

Continue shopping View Cart