Şarap Yıllandırma Nasıl Yapılır?

Şarap Yıllandırma Nasıl Yapılır?

Bir şarap severseniz ve şarap yıllandırma ile ilgileniyorsanız, öncelikle uygun saklama koşullarını hazırlamalısınız. Vino Bellezza; şık ve kaliteli şarap soğutucuları ile şarap yıllandırma için en uygun ortamı sunuyor. Vino Bellezza’nın modern şarap dolapları hem dekorasyonunuzun parçası oluyor, hem de yıllandırmak için seçtiğiniz özel şarabınızı ideal ortamında saklıyor. 

Şarap hakkında doğru bilinen pek çok yanlış bulunuyor. Sadece yıllandırılmış şarap iyidir algısı, kişileri yanlış düşünmeye itiyor. Halbuki dünyadaki şarapların %10’undan da azı yıllandırmaya uygun olarak üretiliyor. Yıllanabilen şarap kategorisine girenlerin ise ortalama 3 ile 5 yıl içinde tüketilmesi gerekiyor. Peki yıllanmış şarap ne demek? Hangi şaraplar yıllandırmaya uygun ve şarap yıllandırma nedir? 

Şarap Yıllandırma Nedir?

Şarap, üzüm suyunun fermente edilmesi ile ortaya çıkıyor. Fermente içeceklerin ortak noktası, canlı olmaları! Dolayısı ile şarap da her canlı gibi doğuyor, büyüyor, olgunlaşıyor ve ölüyor. En fazla kaç yıllık şarap var diye merak edenler için hemen yanıt verelim. Dünyanın en eski şarabı, MS 350 yılında üretildiği düşünülen 1700 yıllık bir şarap. Hala sıvı formunu kaybetmeyen şarap, hem tarihçilerin hem de önologların ilgisini çekiyor. 

Şarap en az kaç yıllık olmalı sorusunun tek bir yanıtı yok. Bir şarap ortalama olarak 2 sene içinde ideal lezzetine ulaşıyor. Şarap yapımının ilk aşamasından içilecek kıvama gelme süresi büyük ölçüde ilk birkaç ay içinde tamamlanıyor. Bu süreyi oranlarsak; ilk birkaç ay, %80 oranına tekâbül ediyor. Geriye kalan %20’lik sürenin çok büyük bir bölümü de üretimden iki sene sonra tamamlanmış oluyor. Sonuç olarak şarap yıllandırma sırasında şarabın lezzetinde %5 oranında bir değişiklik oluyor. İşte bu %5’lik bekleme süresine yıllandırma deniyor. Şarap yıllandırma sırasında, kimyasal tepkimeler devam ediyor. Dolayısı ile şarabın tadı, kokusu ve rengi değişiyor. 

Yıllandırmaya uygun bir şarabın, potansiyel lezzetinin zirvesine ulaşmasını beklerken bir takım riskler de söz konusu oluyor. Bu riskler arasında; şarabı gerektiğinden çok bekletmek ve doğru koşullarda saklayamamak yer alıyor. Şarap yıllandırma nasıl yapılır yanıtında muhafaza koşulları çok önemli! 

Her Şarap Yıllanır Mı?

Şarap yıllandırma nasıl yapılır konusunu mercek altına almadan önce şarabın yıllanması ne demek ondan bahsedelim. Bir şarabın yıllanması için kimyasal bir tepkime gerekiyor. Şarap uygun koşullarda saklandığında okside oluyor. Oksidasyon sonrasında da şarap özelliklerini koruyor, yumuşak ve dengeli bir lezzet sunuyorsa yıllanmış deniliyor. Bu noktada atlanmaması gereken konu şu ki; sirkeleşmeden uzun yıllar saklanmış her şarap yıllanmış şarap olmuyor. 

Kırmızı şarap ne kadar saklanır diye merak ediyorsanız, sorunun yanıtının şarabın yapıldığı üzümde gizli olduğu belirtmeliyiz. Çünkü şarabın yıllandırmaya uygun olup olmayacağı, bağda belli oluyor. Her üzüm cinsi yıllanmaya uygun değil. Beklemeye uygun olan üzümler, yıllanmaya uygun olan şarapların yapılmasına imkan veriyor. En iyi şarap üzümleri arasında; Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Merlot, Chenin Blanc gibi çeşitler yer alıyor. 

Doğu Fransa’da yetişen ve en iyi beyaz üzüm türü olan Chardonnay; 10 seneye kadar bekletilebiliyor.  Alman şaraplarında en çok tercih edilen Riesling; 30 seneye kadar yıllanabiliyor. En popüler üzüm türü Cabernet Sauvignon, yıllanmaya en uygun şarapların yapımında kullanılıyor. 

Türkiye’de yetişen üzümlerden elde edilen şarapların, yıllandırmaya çok uygun olmadığı belirtiliyor. Ancak son dönemde artan butik üreticilerin şarapları arasından; 2008-2009 rekoltelerini bulmak mümkün oluyor. Bu sebeple şarap yıllandırma nasıl yapılır ekseninde yerli şarapları da seçmek mümkün!

Sofra şarapları yani genç şaraplar; hızlı tüketilmeye uygun olacak şekilde üretiliyor. Bu şarapları bekletmek, sadece eskimelerine sebep oluyor. Ancak ideal bir içim için sofra şaraplarının da muhafazasına ve servis sırasındaki ısılarına dikkat edilmeli.

Şarap Nasıl Yıllandırılır?

Bir şarabın başrolünde üzüm yer alıyor. Şarabın üzümden yapılmasının, içindeki 3 madde ile ilgisi var. Üzümün içindeki şeker, yüksek alkollü bir içeceğin ortaya çıkmasını sağlıyor. Asit şarabın korunmasına destek olurken, tanen de şarabın yıllanmasındaki en önemli faktör. Bu fenolik bileşen, şarabın rengi ve dengesini belirliyor. Bu üçlü arasındaki denge, ideal şarabı yaratıyor. 

Şarap yıllandırma nasıl yapılır sorusunun yanıtı olarak asit oranı konusu çok önemli. Şarabın yıllanması sürecinde, asit oranı azalıyor. Bekleme süresi boyunca şaraptaki kimyasal reaksiyonlar devam ediyor. Asit ve alkolün birleşmesi ile ortaya çıkan yeni moleküller, şarabı ilk halinden bambaşka bir evreye taşıyor. Artık bu noktada şarabın bambaşka bir lezzeti ve farklı bir kokusu oluyor. Yıllanmada geçen sürenin sonunda şarap lezzetinin zirvesine varmış oluyor. Bambaşka diyoruz ama yine de bu lezzet ve koku farkını anlamak için gurme bir damak tadı gerekiyor. 

Şarap gereğinden fazla bekletilirse, yeni moleküller dağılıyor ve asidite tekrar yükselmeye başlıyor. Bu noktadan sonra asit dengesi bir daha eskisi gibi olmuyor ve artmaya devam ediyor. Geri dönüşü olmayan bu evrenin ardından artık şarap sirkeleşmeye başlıyor. 

Şarap Yıllandırmak İçin Nasıl Bir Ortam Gerekiyor?

Şarap yıllandırma nasıl yapılır konusu söz konusu olduğunda saklama koşulları en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Şarabın seneler boyunca saklanması gerektiği düşünüldüğünde, ortam koşullarının stabil kalması gerekiyor. Şarap yıllandırma için evinizde uygun bir ortam yaratmak istiyorsanız, bunu en konforlu biçimde şarap soğutucuları ile sağlayabilirsiniz. Şarap dolabı alırken; performansı, kolay kullanılabilir olması, tasarımı ve ergonomisi önemli oluyor. Tüm faktörleri yüksek standartlarda sunan Vino Bellezza şarap soğutucuları, şarap severlerin ve özel şaraplarını yıllandırmak isteyenlerin ilk tercihi arasında yer alıyor. 

Vino Bellezza şarap dolapları; Decanter, Vintage ve Reserve olmak üzere üç ayrı konsept ile sunuluyor. 21 şişeden başlayan dolap kapasiteleri, 56 şişe kapasitesine kadar uzanıyor. Kaliteli materyal ve estetik bir tasarımla desteklenen şarap soğutucuları birçok farklı alanda kullanılabiliyor. Özel tasarım kauçuk motor takozları, şarapların titreşimden etkilenmemesi için özel olarak hazırlanıyor. Dolap sıcaklığını pratik şekilde ayarlanabiliyor ve dijital ekran, dolap ısısının takibi kolaylaştırıyor. Kızılçam raflar, paslanmaz çelikten üretilen iç ve dış gövde hem dayanıklı kullanım hem de şık bir görsel sunuyor. Şarap yıllandırma sürecinde en önemli faktörler; ısı, ışık ve nem. Şarap soğutucularında bulunan low-E argonlu füme cam; şarapları, oda ve güneş ışığından koruyor. 

Yıllanmış Şarap Nasıl Olur?

Şarabın kaliteli olduğu nasıl anlaşılır sorusuna yanıt alabilmek için şarap hakkında bilinmesi gereken bazı özellikler bulunuyor. Şaraplar her zaman başarılı bir şekilde yıllandırılamıyor. Ancak doğru koşullarda ve doğru sürede yıllandırılan bir şarap da lezettinin doruğunda oluyor. Şarap yıllandırma sonucunda gözlemlenebilecek özellikler şöyle listelenebilir.

  • Şarapların rengi yıllandıkça koyulaşır.
  • Kadehteki yıllanmış şaraba yukarıdan bakıldığında kahverengine yakın bir ton görünmeli, aynı kadehe yandan bakıldığında ise renk farklı olmamalı.
  • Dokusu pürüzsüz olur.
  • Yıllanmış şarabın asidi azalmıştır ve tanen ile dengesi mükemmeldir.
  • Lezzetli bir yıllanmış şarapta; yaş meyve aromaları yerine incir, üzüm ve eriğin kurutulmuş aromasını gelir. 
  • Kuru meyve, ot ve toprak kokusu yıllanmış şarapta baskın olur.

Yıllandırmayı tercih ettiğiniz bir şarabı erken açmaya karar verirseniz; açtıktan sonra havalandırmalısınız. Bu işlem sırasında karaf kullanabilirsiniz, böylece daha hızlı havalanır ve aroması öne çıkar. Uzun süre yıllanmış bir şarabın ise açıldıktan sonra dekante edilmesi gerekir. Dekantaj, servisten hemen önce yapılabilir. 

Bu yazımızda şarap yıllandırma nasıl yapılır sorusuna cevap verdik. Bir önceki yazımıza http://vinobellezza.com/sarap-nasil-saklanir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 
 
 

The product has been added to your cart.

Continue shopping View Cart